Gå til innhold



Foto

TÜV papirer, norsk oversettelse


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 kath

kath

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 326 Innlegg:

Posted 21 May 2006 - 23:00

Om noen har nylig skaffet seg OME sett fra 4x4 supply og ønsker TÜV
papirene sine oversatt til norsk, kan jeg anbefale Wencke Pyk, Statsautorisert oversetter. Hun undervurderte arbeidsmengden og utførte oppdraget for 2500 kr. Om noen andre trenger oversettelsespapirer for visning, kan jeg anbefale at dere tar kontakt med henne og fakser originalpapirene (TÜV papirene kan ha små endringer fra gang til gang), for å så motta de oversatte i retur.
Normalt skulle dette sikkert kostet 6000.-

Navn: Wencke Pyk
tlf: 22147112
mob: 92611964
fax: 22492177

Hilsen Kath


thats what I think

#2 HighwayPatrol

HighwayPatrol

    Skogens Konge

  • Medlem
  • PipPipPipPipPip
  • 1502 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Tyskerne hværken snakkker eller skriver engelsk, sant?? Koffør godtek det norske BilTilsyn slikt dokument? Har ein gong vore i besittelse av eitt slikt dokument og sett korleis det ser ut, og de vesentlege tinga som her gjelder blad/spiralfjærer, så kunne til og med eg forstå der det stod bladfjærens spessifikasjonsnummer, tykkelse forran/bak antal blader for kvar fjørpakke forran/bak.
Dempernes spessifikasjonsnummer, lengde, bredde osv forran/bak.

Skal Biltilsynet først være so muggen so føreslår eg heller d at han/ho får utlevert ein norsk-tysk/tysk-norsk ordbok.. For TüV labben gidd vel heller ikkje å skrive so mykje svada på sine papir..
Hvertfall blir det ikkje skreve eitt dokument og utlevert på noke som IKKJE ble godkjent frå TüV.

Jon Svår, 97 15 49 87

TODAY-TOMORROW-TOYOTA



#3 lhe

lhe

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 260 Innlegg:

Posted 28 May 2006 - 23:00

Har i den senere tiden vist 7 forskjellige Jeeper hos BT, og der har jeg brukt TUV papirer fra BG Nor på Norsk. Alle har vert uten stempel fra oversetter, og hver gang har de skrytt av dokumentasjonen som jeg har med.
Dokumentasjonen fra BG nor er fullstendig og alle detaljer for å få bilen godkjent er beskrevet.
Jeg vil si at det er viktig å tenke seg om før en går til innkjøp av deler som ikke har fulstedig dokumentasjon.

#4 tomas

tomas

    Skogens Konge

  • Medlem
  • PipPipPipPipPip
  • 1117 Innlegg:

Posted 28 May 2006 - 23:00

For å være helt ærlig, så tror jeg, som noen har vært inne på er tidligere, og som all annen erfaring og det en har blitt fortalt tilsier, at det praktiseres så mye forskjellig rundt om på de forskjellige biltilsynene. Så jeg ville nok gjort som det ble foreslått i denne tråden. Ta kontakt med ditt biltilsyn og hør med dem hvordan de vil ha det. Da er de mye blidere og mer medgjørlig enn om du dukker opp og forlanger at ting skal skje slik og slik, med henvisninger til paragrafer osv. Erfaring tilsier at det beste er å høre med dem først, også gi dem akkurat det de vil ha, og være blid og høfflig (norman folkeskikk). Da går det som regel greit.

2.5" Procomp
7" WarnFlares
33x12,5 MTR
Warn x8000i Winch

#5 kath

kath

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 326 Innlegg:

Posted 28 May 2006 - 23:00

Enig med Tomas.
Da kan vi kanskje sette en strek over denne debatten?

hilsen fra Kath

thats what I think

#6 kath

kath

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 326 Innlegg:

Posted 28 May 2006 - 23:00

Sannsynligheten for at folk hos Biltilsynet leser våre innlegg på forumet er høyst reell, så kanskje noen av de kan hjelpe oss videre i denne diskusjonen?

Kath

thats what I think

#7 Stig

Stig

    Grand offroader

  • Medlem
  • PipPipPipPip
  • 689 Innlegg:

Posted 27 May 2006 - 23:00

Denne oversettelsen er jo i utgangspunktet unødvendig da de som godkjenner bør ha kompetanse nok til å kunne lese org TUV papirer.


Akkurat det er stridens kjerne.! Vi (BG nor as) har fått beskjed om at det er et fåtall av Biltilsynets kontrollører som faktisk behersker tysk og i enda mindre grad teknisk tysk.

Derfor har såvel Biltilsynet som Vegdirektoratet oppfordret oss til å oversette dokumenter på hevesett til norsk hos en autorisert oversetter og som sagt, dette koster alt fra 5.000,00 til 15.000,00 avhengig av dokumentasjonens omfang.

#8 GP

GP

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 386 Innlegg:

Posted 27 May 2006 - 23:00

Ser jo ut som om det er en jobb for Moderniserings-dep. å gjøre her. ("Et enklere Norge" )
Disse har jo som målsetting å forenkle unødvendig byråkrati, samt gjøre hverdagen enklere for borgere og næringsliv.
Ligger en link til tipstjenesten de har under
http://odin.dep.no/fad/modernisering/

GP

YJ-92, man. 4.0L HO, 32x11,5, OME.

#9 bukt

bukt

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 237 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Kopi av melding:
Linjeark eller ikke, det er vel hva det står som betyr noe. Tror du ikke at du som eier av bilen, som har betalt en formue for delene og vil ha dem godkjent, er en smule inhabil? Det blir som du selv fikk bestemme fargen på lampa på blåseapparatet i promillekontroll


Jeg ser den at det kan bli en smule innhabilt men slik de vil ha det i Hønefoss så ryker godkjenningen din hvis du ikke har oversatt rett da du sender en søknad med papirene først som de tar sjekk av så da er det liten vits i å jukse;)

Det jeg er imot her er å ha betale for et helt unødvendigt produkt som lett kan snikes inn i rutinene til BT etter hvert hvis vi som bileiere begynner å la biltilsyn bli vant med off godkjent oversettelse.
Denne oversettelsen er jo i utgangspunktet unødvendig da de som godkjenner bør ha kompetanse nok til å kunne lese org TUV papirer.

#10 tomas

tomas

    Skogens Konge

  • Medlem
  • PipPipPipPipPip
  • 1117 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Nei, om vi alle skal kunne oversette sine egne papirer, som skal brukes videre i en godkjenningsprosess, så syns jeg faen meg vi kan ta EU-kontrollen selv også. Er rimelig sikker på at det er flere som er mer enn nok kompetente til å ta sin egen eu-kontroll, enn det er kompetente folk til å oversette sine egne papirer.
Til helsike heller, jeg vil bestemme min egen skatt også når jeg først er i gang. Også vil jeg legge all strømmen og vannet i huset mitt selv. Hvorfor koste på oss fagfolk som har dokumentert kompetanse i det hele tatt?? biggrin.gif:D ((Ironisk) hvis ikke alle skjønte det)

2.5" Procomp
7" WarnFlares
33x12,5 MTR
Warn x8000i Winch

#11 Sahara

Sahara

    Grand offroader

  • Medlem
  • PipPipPipPip
  • 507 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Tyske TÜV-papirer i kombinasjon med ryddig oppsatte papirer på forstillingskontroll, bremsetest og lysjustering, samt litt peking og forklaring var nok til å få godkjent 3" heving på min XJ for et par uker siden her i Stavanger cool.gif

...og den BT-mannen var ikke spesielt stiv i tysk... smile.gif

Men dekkene fikk jeg mangellapp på, så jeg må inn igjen på mandag... blink.gif



Sverre Hellerdal
99 Jeep Cherokee 2,5TD


#12 tjsahara

tjsahara

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 207 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Ringte med BT`s infotelefon. Han sa det gikk med tyske TUV papirer. Gikk i fjord sommer med senking og andre felger på min forrige bil, og det hos BT i skien der alle hater jobben sin virker det som! Hjelper jo å oppføre seg som folk når man er der, og ikke diskutere med mannenB)

#13 Amund

Amund

    4x4-Høvding

  • Medlem
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8481 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Kopi av melding:

Hvorfor er det useriøst å la personer oversette et dokument selv hvis det gjøres på en "profesjonell" måte, ikke leveres håndskrevet på linjeark .
Opprinnelig postet av bukt



Linjeark eller ikke, det er vel hva det står som betyr noe. Tror du ikke at du som eier av bilen, som har betalt en formue for delene og vil ha dem godkjent, er en smule inhabil? Det blir som du selv fikk bestemme fargen på lampa på blåseapparatet i promillekontroll... biggrin.gif

#14 bukt

bukt

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 237 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Kopi av melding:
Poenget var, det er totalt useriøst å godta av vi oversetter papirene selv!!!


Hvorfor er det useriøst å la personer oversette et dokument selv hvis det gjøres på en "profesjonell" måte, ikke leveres håndskrevet på linjeark .
Ser heller på det som en gode at man ikke er tvunget til å betale enda en idiotisk og meningsløs "avgift" for et papir man i utgangspunktet ikke skulle behøve å betale for da det allerede er på et EU språk.

#15 Amund

Amund

    4x4-Høvding

  • Medlem
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8481 Innlegg:

Posted 26 May 2006 - 23:00

Jeg syns det er litt rart vi finner oss i dette jeg. Staten sier A, vi adopterer alle EU-regler selv om vi ikke er i EU, men ikke B, å godta godkjenningspapirer fra EU på EUs offisielle språk. Vi som publikum skal koste oversettelser. Hvem oversetter EU-direktivene, blir vel vi som skal betale det og da eller? Kan jeg oversette EU-regelverket selv, så skal jeg jaggu ha med et par paragrafer:

§3873.4 Amund kan sette så store hjul han vil på sine biler, uansett innpress
§3873.5 Portalaksler, 4-link, coilovers, air shocks og luftfjæring er selvfølgelig lov på biler nevnt §3873 4. ledd.

Poenget var, det er totalt useriøst å godta av vi oversetter papirene selv!!!

#16 kath

kath

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 326 Innlegg:

Posted 25 May 2006 - 23:00

Jeg vet ikke hvor mange ganger du har vært på Biltilsynet og vist TÜV papirer, men da jeg var der sist ville de
a) ikke en gang se på de tyske
cool.gif så umiddelbart etter stempel fra autorisert oversetter på de norske.

Om BT ønsker det slik bør vi være imøtekommende. Vi kan godt være uenige med dem i hvor unødvendig det er, men er det i det hele tatt
noen vits i å diskutere med Staten?
Kath



thats what I think

#17 bukt

bukt

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 237 Innlegg:

Posted 25 May 2006 - 23:00

Kopi av melding:
Jeg vet ikke hvor mange ganger du har vært på Biltilsynet og vist TÜV papirer, men da jeg var der sist ville de
a) ikke en gang se på de tyske
cool.gif så umiddelbart etter stempel fra autorisert oversetter på de norske.

Om BT ønsker det slik bør vi være imøtekommende. Vi kan godt være uenige med dem i hvor unødvendig det er, men er det i det hele tatt
noen vits i å diskutere med Staten?
Kath


Vet at BT desverre har forskjellig praksis på forskjellige stasjoner, Enig i at det ikke nytter å diskutere med staten.
De steder der de ser etter off godkj dok. har laget sin egen praksis på dette da det ikke foreligger en lov om dette.

Ville heller oppfordre til å benyttet et BT der hvor de godkjenner selvoversatte dokumenter og er litt mindre firkantede, Man er fritt frem til å velge BT for godkjenning.
De BT`er vil ha riktig dokumentasjon de og men er mere imøtekommende når det gjelder ombygging av biler noe vi er avhengige av, er jo enklere å forholde seg til kontrollører som ikke bevisst jobber imot en hele tiden.

#18 bukt

bukt

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 237 Innlegg:

Posted 25 May 2006 - 23:00

Kopi av melding:
Jeg skal ikke mase så mye mer rundt TÜV papirer og autoriserte oversettere, men mitt forslag er at
alle jeep eiere går inn for å kjøre en seriøs linje ovenfor Biltilsynet der vi for hver gang det skal vises en bil
gjør dette med offentlige godkjente dokumenter. Slik kan vi kollektivt oppnå å bli sett på som en gruppe som ønsker å gjøre ting riktig


Er ikke helt enig i dette, synes det er dumt å "innføre" noe som ikke trengs, vi vil virke like seriøse hvis man kontakter BT før ombygging og har med eks riktige oversatte TUV selv.
Er også en uting i mine øyne å la staten bli vant til en ting ,kan fort bli enda et sted der man blir pålagt å ha offentlig godkjente dokumenter hvor det ikke trengs til nå, da ville det på ny bli enda en ting vanlige forbrukere må betale mere for og staten sitter som vinner igjen.
Et selvoversatt TUV dokument er like bra som et Offenlig godkjent oversatt dokument er hvis man har oversatt riktig.

Personlig vil jeg heller bruke de pengene jeg måtte ha brukt på et off godkj dok. på ombyggingsdeler til bilen og gjort oversetter jobben selv.

Vi har nok byråkrati i norge, like greit å ikke hjelpe til med innføring og tilrettelegging av mere av det er nå min mening.

#19 kath

kath

    Offroader

  • Medlem
  • PipPipPip
  • 326 Innlegg:

Posted 24 May 2006 - 23:00

Jeg skal ikke mase så mye mer rundt TÜV papirer og autoriserte oversettere, men mitt forslag er at
alle jeep eiere går inn for å kjøre en seriøs linje ovenfor Biltilsynet der vi for hver gang det skal vises en bil
gjør dette med offentlige godkjente dokumenter. Slik kan vi kollektivt oppnå å bli sett på som en gruppe som ønsker å gjøre ting riktig
.

hilsen fra Kath

thats what I think

#20 Hoelern

Hoelern

    Veteran

  • Moderator
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2563 Innlegg:

Posted 25 May 2006 - 23:00

Det bør ikke være så vanskelig med tyske papirer heller, men de gjemmer sag bak § 6-9 kap. 5

http://www.4x4butikk...skriften6-9.doc

Kjøretøy ble godkjent før, også enkeltgodkjenninger etter §7-2/7 nederst på sida

http://www.lovdata.n...18-007.html#7-2

Les første del av side 2 på dette dokumentet, og nest siste kapittel:

http://www.4x4butikk...oc/vd201205.doc
Der har tilogmed Vegdirektoratet tatt med "kompetent" - "kompetanse"

Det er særegent for Norge å ikke godta papirer som er skrevet på et offisielt EU-språk, forstå den som kan !

De som før har brukt §7 og som absolutt har kompetanse på sitt område er enten blitt flyttet fra ansvaret de hadde eller er under etterforskning for å ha tatt imot penger for godkjenninger. Vi som driver i dette miljøet får ganske mange tilbakemeldinger av frusterte mennesker som ikke forstår hva som skjer. Alt skal gjøres i to trinn... først skal du som bileier søke trafikkstasjonen eller riktig avdeling om ombygging av bilen, de vil se på dokumentasjonen, deretter skal det sendes videre til SFOOR med kommentarer fra Trafikkstasjonen, behandlingen i `SFOOR kan ta opptil 3 måneder og du vil få et svar gjennom trafikkstasjonen der du la inn søknad.
Selv om du har TUV dokumentasjon betyr ikke det automatisk at hevesettet eller senkesettet blir godkjent av SFOOR, og heller ikke av BT, SFOOR gir en anbefaling som evt biltilsynet kan avslå.

Hvofor vi har SFOOR tenker jeg stadig på som en flaskehals........... kompetanse samlet i gruppe.. ok, men hvorvor så mange avslag da -
De som en gang søker gjør det jo ikke for moro skyld -